Grand Lodge of Washington

<Back>                                                                      <Home Page>

Past Presidents Theta Rho Assembly

 

  NAME CLUB YEARS PRESIDED  
  Shari Russell,
Juior Past President
Eta # 94
Oregon
2013-2014  
Shamanice Gordan
Spunky Bluebirds #93
Tacoma
2012-2013
  Allison Stewart Acorn #79
Oak Harbor
2011-2012  
  Bethany Bond
Acorn #79
Oak Harbor
2010-2011  
  Brooklynn Davies Pasco #14
Pasco
2009-2010  
  Cassidy Feist Grays Harbor #92
Montesano
2008-2009  
  Florence Frogge
 
Spunky Bluebirds #93
Tacoma
2007-2008  
  Florence Frogge Spunky Bluebirds #93
Tacoma
2006-2007  
  Jean Smith Beta Omicron #62
Oregon City, OR
2005-2006  
  Christina Bond Acorn #79
Oak Harbor

2004-2005

 
  Kendall Shupe Beta Omicron #62
Oregon City, OR

2003-2004

 
  Lynn Smith Beta Omicron #62
Oregon City, OR

2002-2003

 
  Rachel Grove Grays Harbor #92
Montesano
 
2001-2002  
  Angela Thompson Oromo #52
Oroville
2000-2001  
  Shanna Burt Lagramada Acorn #79
Oak Harbor
1999-2000  
  Samantha Burt Nolda Acorn #79
Oak Harbor
1998-1999  
  Larissa Capuli James Pasco #14
Pasco
1997-1998  
  Amy McElrath   1996-1997  
  Melissa Matthews Acorn #79
Oak Harbor
1994-1996  
  Becky Spencer Pasco #14
Pasco
 
1993-1994  
  Carrie Diekman Nichols Acorn #79
Oak Harbor
 
1992-1993  
  Melissa Hendricks Holgate
 
Acorn #79
Oak Harbor
1991-1992  
  Kristin Hendricks Todd Acorn #79
Oak Harbor
1990-1991  
  Regina Hanson Paxton Pasco #14
Pasco
1989-1990  
  Kimberly Smeltzer Snoddy
 
Ruth #3
Yakima
1988-1989  
  Ginger Morre Schwenkler Acorn #79
Oak Harbor
1987-1988

 

  Brenda Paxton Houser Pasco #14
Pasco
1986-1987  
  Marilyn Weston Loftus Pasco #14
Pasco
1985-1986  
  Holly M.  Houser Tahoma #1
Tacoma
 
1984-1985  
  Elyse Balmert May Tahoma #1
Tacoma
1983-1984  
  Teri Weisz Kutrouski Pasco #14
Pasco
1982-1983  
  Shauna Rouse Guajardo Pasco #14
Pasco
1981-1982  
  Laurel Balmert Delony Tahoma #1
Tacoma
 
1980-1981  
  Laurel Balmert Delony Tahoma #1
Tacoma
 
1979-1980  
  Mary Lu Willis Walla Walla #2
Walla Walla
 
1978-1979  
  Mary Lu Willis Walla Walla #2
Wall Walla
 
1977-1978  
  Danna Gilliam Ruth #3
Yakima
 
1976-1977  
  Becky-Jo Baccus Baker Walla Walla #2
Walla Walla
1975-1976  
  Sylvia Johnson Summers Tahoma #1
Tacoma
 
1974-1975  
  Teckla Smith Wilson Walla Walla #2
Walla Walla
 
1973-1974  
  Teckla Smith Wilson
(Pro Tem)
 
Walla Walla #2
Walla Walla
1972-1973  
  Fran Holland Rice Spokane #16
Spokane
 
1971-1972  
  Sally Ann Lewin Coon Seattle #6
Seattle
 
1970-1971  
  Alice Kegel Wood Gintz Crystal #72
Colville
 
1969-1970  
  Patti Shamek Reid Gamma #20
Renton
 
1968-1969  
  Fran Nowlan Spokane #16
Spokane
 
1967-1968  
  Vicki Flagan Schmall Starlite #80
Tacoma
 
1966-1967  
  Pam Routt Gasaway Pasco #14
Pasco
 
1965-1966  
  Carla Worthington Koehl Loopchia #48
Long Beach
1964-1965  
  Sandra Kellogg Moon Spokane #16
Spokane
 
1963-1964  
  Janie Curtiss Kuja Iota #11
Centralia
 
1962-1963  
  Janie Curtiss Kuja
(Pro Tem)
Iota #11
Centralia
 
1961-1962  
  Donna Rosencrans Adkins Columbia #23
Vancouver
 
1960-1961  
  Cherie Bowers Farley Messalonskee #67
Chelan
 
1959-1960  
  Elaine Johnson Michel Mayflower #39
Everett
 
1958-1959  
  Pat Diset Riggs Oromo #51
Oroville
 
1957-1958  
  Geraldine Young Mech Columbia #23
Vancouver
 
1956-1957  
  Kay Dickey Herzog Ruth #3
Yakima
 
1955-1956  
  Carol Reese Kelly Mountain #37
Elbe
 
1954-1955  
  Marie Mccarty Spokane #16
Spokane
 
1953-1954  
  Loletta Craig McCormick Rosamunda #9
Buckley
 
1952-1953  
  Patricia Merriam Clausen Ruth #3
Yakima
 
1951-1952  
  Barbara Stuart Carlson Naeco #58
Aberdeen
or Hoquiam #42
Hoquiam
 
1950-1951  
  Peggy Proctor Cavanaugh Walla Walla #2
Walla Walla
 
1949-1950  
  Doris Woodruff Valley #12
Puyallup
 
1948-1950  
  Doris Woodruff
(Pro Tem)
Valley #12
Puyallup
 
1947-1948  
  Jackie Svenson Mayflower #39
Everett
 
1946-1947  
  Roberta Mccord Luanna #30
Bremerton
 
1945-1946  
    No Theta Rho Sessions were held due to World War II
 
1942-1945  
  Jerry Clark Scamahorn XI #13
Wenatchee
 
1940-1941  
  Mary Jane Schumacker Rowland Washington #4
Cosmopolis
 
1939-1940  
  Twila Johnson Christensen Sigma Kappa #17
Colfax
 
1938-1939  
  Elaine Doty Shumway Unalivi #18
Bellingham
 
1937-1938  

Contents Copyright (c) 2002-2011 The Grand Lodge of Washington. All rights reserved